Grand prix mládeže
Slovenského šachového zväzu

Každý dostane šancu

Dobojované!

2014-06-16 11:06:32

V sobotu 14.6. vyvrcholil finálovým podujatím 7.ročník Grand prix mládeže. 58 hráčov, ktorí mali za sebou boje v 90 turnajoch základnej časti a prešli náročným sitom semifinálových turnajov, sa stretlo v aquaparku Aqua Relax v Dolnom Kubíne, aby zabojovali o finálové trofeje. Po náročných 9 kolách sme spoznali víťazov 7.ročníka GPX. Sú nimi: Miroslav Krupa, Lucia Ševčíková, Michal Sobek, Simona Koreňová, Norbert Micheľ a Veronika Rudinská.

V kategórii C08 nechýbalo prvých 5 hráčov z tohtoročných MSR mládeže v Ľubovnianskych kúpeľoch. Úlohu favorita potvrdil úradujúci majster Slovenska Miroslav Krupa, ktorý stratil jediný polbod v partii proti majstrovi SR v rapid šachu do 8 rokov Šimonovi Šalgovičovi. Tomu však turnaj nevyšiel a obsadil až 7.miesto. Striebornú medailu si odniesol Filip Maurer vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu pred tretím Šimonom Rybkom.

V kategórii D08 sa právom očakával už tradičný súboj o prvenstvo medzi Viktóriou Nadzamovou a Luciou Ševčíkovou. Ich partia bola nesmierne bojovná a napínavá, Viki mala dlho pešiaka naviac, záver však lepšie zvládla Lucka a tak si v poslednom kole mohla dovoliť aj remízu. Bronzovú medailu si odniesla Lucia Kapičáková, o jej lepšom pomocnom hodnotení rozhodla najmä výhra vo vzájomnej partii so štvrtou v poradí Sárou Šimalčíkovou.

V kategórii C11 sa prihlásilo do finále 9 postupujúcich, náhradníka z východu sa nepodarilo zabezpečiť. Turnaj od začiatku ovládol Michal Sobek, svojim súperom nepovolil ani polbod a rozlúčil sa s GPX zaslúženou zlatou medailou. S 2,5-bodovým odstupom sa na ďalších medailových priečkach umiestnili Adrián Gyerpál a Jakub Ferenčák.

Kategória D11 priniesla veľmi napínavý súboj o zlato. Dlho bola na čele s plným počtom bodov Simona Koreňová, v 7.kole však prehrala s Andreou Slabou a vyzeralo to, že ju prehra pripraví o prvé miesto. Andrea však v poslednom kole remizovala s klubovou spoluhráčkou Petrou Jančovičovou a musela sa uspokojiť s druhým miestom. Tretiu priečku s prehľadom obsadila Kristína Šubjaková.

Do najstaršej chlapčenskej kategórie C14 bolo prihlásených všetkých 10 finalistov, jeden však nepricestoval. Suverénnym víťazom sa stal Norbert Micheľ, ktorý vyhral všetky svoje partie. O striebornej priečke sa rozhodlo v priamom súboji posledného kola, najvyššie nasadený Ján Šelinga porazil Michala Verbovského a predbehol ho vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu.

Kategóriu D14 vyhrala trochu nečakane Veronika Rudinská, jednu prehru si vynahradila ôsmimi výhrami a zaslúžene sa tešila zo zlatej medaily. Hlavné favoritky turnaja Stella Sáňková a Lívia Šromovská si rozdelili zvyšné medaily, striebro získala Stella, ktorá ako jediná dokázala zdolať víťazku.

Po skončení 9-kolových bojov si finalisti prevzali zaslúžené ceny a mnohí z nich využili voľný vstup do bazénov, ktoré boli od hracej miestnosti vzdialené len niekoľko desiatok metrov. Relax vo vode po náročnom turnaji bol veľmi príjemným ukončením celého ročníka GPX.

Grand prix mládeže tak uzavrela už svoju siedmu kapitolu. Komisiu pre náborové turnaje teraz čaká vyhodnotenie skončeného ročníka, záverečná správa a príprava 8.ročníka. S tou budú súvisieť najmä dve kľúčové úlohy: príprava na zmenu financovania GPX a aplikácia nových pravidiel FIDE tak, aby neboli narušené záujmy náborovej súťaže.

Ďakujem všetkým hráčom, rodičom, trénerom a v neposlednom rade organizátorom turnajov a teším sa na 8.ročník GPX!

Rastislav Diviak  

Spoznali sme finalistov!

2014-05-26 22:05:52

Hneď prvý víkend po skončení základnej časti 7.ročníka GPX patril semifinálovým turnajom. V sobotu 24. mája v Banskej Bystrici a v nedeľu 25.mája v Osuskom a v Humennom bojovali najúspešnejší a najaktívnejší hráči z každej oblasti nielen o trofeje a vecné ceny, ale tiež o postup do finále, ktoré sa uskutoční v sobotu 14. júna v atraktívnom prostredí Aquaparku v Dolnom Kubíne. Pre mnohých hráčov to bol vôbec prvý kruhový turnaj v živote. Niektoré kategórie boli naozaj veľmi "nabité" a vybojovať si postup v priamej konfrontácii so silnými súpermi nebolo vôbec jednoduché.

Postup do finále si vybojovali:

C08:  Miroslav Krupa, Filip Maurer, Šimon Šalgovič, Tomáš Lovčičan, Patrik Števík, Mikuláš Gärtner, Šimon Rybka, Patrik Tokarčík, Daniel Ondo, Ondrej Turis

C11: Michal Valigurský, Ondrej Vadila, Michal Sobek, Adrián Gyerpál, David Slivka, Jakub Lukáč, Martin Popovič, Teodor Sepeši, Jakub Ferenčák, Alexander Jenčopaľa

C14: Ján Šelinga, Jakub Švec, Nathan Cabala, Juraj Adamčík, Daniel Turanec, Patrik Mäsiar, Norbert Micheľ, Michal Verbovský, Eduard Paňko, Alex Marko

D08: Simona Barnášová, Martina Šošovičková, Tereza Adamušková, Lucia Ševčíková, Barbora Obročníková, Lucia Kapičáková, Viktória Nadzamová, Tamara Radvanská, Tereza Božíková, Natália Ferenčáková

D11: Andrea Slabá, Petra Jančovičová, Adriana Vozárová, Kristína Šubjaková, Simona Koreňová, Eliška Machovčáková, Bernadeta Gajdošová, Stela Simonová, Ivana Stolárová, Alžbeta Klimentová

D14: Martina Hlavinová, Lenka Holečková, Ema Ďuricová, Lívia Šromovská, Stella Sáňková, Veronika Rudinská, Katarína Minčičová, Katarína Dudašková, Karin Majirská, Andrea Verbovská

Oprávnení účastníci sa musia prihlásiť do finále najneskôr 11.júna 2014.

Základná časť je minulosťou, ideme do semifinále!

2014-05-18 19:05:25

Turnaje v Čadci a v Humennom uzavreli základnú časť 7.ročníka GPX. 90 turnajov sa zúčastnilo celkovo 1355 hráčov. Deviati najúspešnejší z každej kategórie si vybojovali miestenky do semifinálových turnajov, ktoré sa uskutočnia už najbližší víkend. V sobotu 24.mája sa bude bojovať o finále v Banskej Bystrici, v nedeľu 25.mája v Osuskom a v Humennom. Počet hráčov zúčastnených aspoň na troch turnajoch rozhodol o tom, že vo všetkých kategóriách postúpi do finále hráč zo 4.miesta semifinále v oblasti východ (v kategórii chlapcov do 8 rokov vyhral východ nad západom len o jedného hráča).

Prosím hráčov, ktorí majú právo postupu do semifinále, aby sa nezabudli prihlásiť v stanovenom termíne! Propozície všetkých semifinálových turnajov nájdete v kalendári.

Základná časť vrcholí, poznáme dejiská semifinále a finále!

2014-05-06 19:05:16

Základná časť 7.ročníka GPX má pred sebou už len poslednú desiatku z celkovo 90 turnajov. Do bojov už zasiahlo viac ako 1300 detí, budeme teda netrpezlivo očakávať, či sa podarí prekonať rekord z minulého ročníka.

Predposledný týždeň základnej časti odštartuje vo štvrtok 8.5. v Hanušovciach nad Topľou, v sobotu 10.5. zavíta GPX do Liptovského Mikuláša a do Humenného. "Predjedlom" posledného víkendu bude záverečný turnaj OM v Stropkove 16.5., ako hlavný chod ponúkame výber zo štyroch turnajov v sobotu 17.5.: Trakovice, Branovo, Martin, Košice. Verím, že si z tejto ponuky vyberie naozaj každý. Základná časť GPX vyvrcholí v nedeľu 18.5. turnajmi v Čadci a v Humennom.

Po ňom už príde na rad len záverečné spočítanie bodov a spoznáme postupujúcich do semifinálových turnajov v Osuskom, v Banskej Bystrici a v Humennom. Najúspešnejší semifinalisti si v nich vybojujú postup do finále v Dolnom Kubíne, kde na hráčov po náročných partiách čaká zaslúžená odmena v podobe voľného vstupu do Aquaparku! Naozaj je o čo hrať!

Neváhajte a využite posledné možnosti zabojovať o GPX body a o miestenky do semifinále!

Konkurzy na usporiadanie semifinále a finále GPX

2014-04-04 10:04:24

Semifinále GPX západ, semifinále GPX stred a semifinále GPX východ

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 24. alebo 25. máj 2014

 • Vklad do turnaja 0,- EUR

 • Vecná cena pre každého hráča, diplomy pre troch najlepších v každej kategórii

 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených

 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX

 • Príspevok SŠZ : 250,-EUR

  V prihláške do konkurzu treba uviesť :

 1. presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

 2. podrobnejší popis hracej miestnosti

 3. termín konania

 4. ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

 5. názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

 6. návrh rozhodcov turnaja

 7. iné ( propagácia, média, internet, atď.)

   

Finále GPX 

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 14. alebo 15. jún 2014

 • Vklad do turnaja 0,- EUR

 • Poháre pre víťazov kategórií, diplomy pre troch najlepších v kategórii, vecná cena pre každého hráča

 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených

 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX

 • Príspevok SŠZ : 400,-EUR

  V prihláške do konkurzu treba uviesť :

 1. presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

 2. podrobnejší popis hracej miestnosti

 3. termín konania

 4. ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

 5. názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

 6. návrh rozhodcov turnaja

 7. iné ( propagácia, média, internet, atď.)

 

Všeobecne :

Doplňujúce informácie ku konkurznému konaniu poskytuje predseda Komisie pre náborové turnaj mládeže Rastislav Diviak, rasto.diviak@gmail.com  M: 0908/684444.

Termín podania prihlášok do konkurzu je do 22.4.2014, prihlášky treba poslať elektronicky predsedovi Komisie pre náborové turnaje mládeže.

Vyhodnotenie konkurzov a výber organizátorov sa uskutoční najneskôr do 24.4.2014. Predseda Komisie pre náborové turnaje mládeže pripraví vyhodnotenie ponúk a predloží návrhy konkurznej komisii, ktorú budú tvoriť členovia Komisie pre náborové turnaje mládeže. V prípade viacerých uchádzačov vyberie komisia usporiadateľa hlasovaním.

V 17 turnajoch hralo takmer 600 detí!

2013-11-28 22:11:25

7.ročník GPX je po trochu pomalšom rozbehu v plnom prúde. Po 17 odohratých turnajoch nájdeme v priebežnom poradí jednotlivých kategórií spolu 596 hráčov!

Novembrový program odštartoval 9.11. úvodným turnajom Žiackej ligy v Prešove a už tradičným Žochárskym turnajom v Topoľčanoch.

Ďalší víkend patril už tradične výborne pripravenému Jesennému šachovému festivalu v bratislavskej súkromnej ZŠ Cenada, 2.turnaju Majstrovstiev Košíc mládeže s veľmi peknou účasťou 70 započítaných hráčov a v neposlednom rade 2.turnaju seriálu Talent, na ktorom pripravili organizátori z najúspešnejšieho slovenského mládežníckeho klubu historicky prvý online prenos partií z turnaja série GPX!

V piatok 22.11. odštartovali úvodným podujatím okresné majstrovstvá v Stropkove, o deň neskôr pokračovali boje o GPX body na tradičnom jesennom detskom šachovom turnaji v Malackách a na prvom turnaji tohto ročníka Ligy mládeže Spiša v krásnej podtatranskej obci Lendak.

To však ešte ani zďaleka nie je koniec! posledný novembrový deň bude pre GPX skutočne veľkým dňom, na výber je totiž hneď 5 turnajov! V západnej oblasti je to Mikulášsky turnaj v Dvoroch nad Žitavou, v strednej turnaj O šachového kráľa Rajca a Cena ZŠ s MŠ Turčianske Teplice. Vo východnej oblasti odštartuje Žiacka liga v Sabinove a premiérovo sa do GPX zaradí turnaj Reinter Majstrovstiev v šachu v Humennom. Ponuka je naozaj pestrá, verme, že si cestu na turnaje nájde čo najviac hráčov!

Ak sa pozrieme do priebežného poradia najmladších kategórií, zistíme, že účasť hráčov mladších ako seriál GPX už nie je ničím výnimočným. Pri pozornejšom skúmaní nájdeme dokonca troch hráčov narodených v roku 2009! Rekord Jakuba Šošovičku (prvý turnaj GPX hral vo veku 3 roky a 10 mesiacov) asi tak ľahko prekonaný nebude, ale kto vie?...  

Vitajte na stránke GPX!

2013-09-10 10:09:32

Seriál náborových turnajov Grand prix mládeže má pred sebou už svoj 7.ročník!

V sekcii Kalendár už nájdete termíny a propozície prvých turnajov, ďalšie budú postupne pribúdať. Prihlasovanie na jednotlivé turnaje je definované v propozíciách. O cieľoch, pravidlách a hodnotení turnajov GPX sa podrobne dozviete v Súťažnom poriadku, ktorý je uvedený v sekcii Pravidlá a Kontakty. Akékoľvek otázky ohľadom GPX môžete posielať na adresu rasto.diviak@gmail.com

Všetkým účastníkom GPX želáme veľa úspechov za šachovnicou a veľa radosti z hry!

Ďalšie informácie o šachu nájdete na stránke Slovenského šachového zväzu: http://chess.sk/

© 2009 jogo author of http://kruber.sk | Design by www.mitchinson.net | This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License | Admin -